صفحه نخست | آرشيو مطالب | ارتباط با ما | | خانگي سازي | ذخيره صفحه | لينك آر اس اس | طراح قالب

 

کاربر مهمان، خوش آمديد به .::کانسار - ذخایر سنگ آهن::.

آرشيو ماهيانه
بهمن ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱

لينک دوستان

آمار بازديد

» تعداد بازديدها:
» کاربر: Admin

. . . . . . . . . . . . . .در اين وبلاگ
در كل اينترنت

تبليغات


پيام مديريت وبلاگ : با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، به اين وبلاگ خوش آمديد . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وبلاگ ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما در بهتر شدن كيفيت مطالب وبلاگ ياري رسانيد .

ذخایر سنگ آهن

ذخایر آهن

پوسته بطور میانگین دارای5 درصد آهن است که چهارمین عنصر از نظر فراوانی در پوسته به شمار می آید، در حالیکه ذخایر آهن دارای 25 تا 65 درصد آهن هستند. بنابراین طبیعت برای ساختن ذخایر آهن کار چندان سختی نباید انجام دهد. کانسارهای آهن مهمی بوسیله فرایندهای رسوبی ، گرمابی و آذرین بوجود آمده است.

تمرکز آهن در این نهشته ها تا حدودی به این اصل وابسته است که آهن در طبیعت به سه حالت یافت می شود. در برخی شخانه ها و در هسته زمین آهن بطور آزاد یافت می شود، اما بیشتر آهن پوسته به یکی از دو حالت فرو(Fe2+) یا فریک (Fe3+) حضور دارد. کانی های رایج آهن مانند هماتیت و گوئتیت دارای آهن فریک بوده و در حضور اکسیژن زیاد نیز پایدار هستند. در حالیکه کانی هایی مانند مگنتیت و سیدریت دارای آهن فرو بوده و در محیط های کم اکسیژن احیاکننده تر پایدارترند. کانی رایج آهن پیریت نیز برای تشکیل به محیط  کم اکسیژن نیاز دارد اما به خاطر مشکلات ناشی از گوگرد، این کانی برای تولید آهن استخراج نمی شود. به طور کلی وقتی یک کانی آهن دار دچار هوازدگی می شود اگر آهن آن در حالت فرو باشد به صورت محلول منتقل  می شود. اما اگر در حالت فریک باشد به صورت گوئتیت رسوب می کند.

 بنابراین کانی های آهنی که ضمن هوازدگی در محیط های غنی از اکسیژن نزدیک سطح زمین دچار انحلال می شوند، تشکیل یک بیرون زدگی زنگ زده و غنی از اکسیدها و هیدروکسیدهای آهن فریک را می دهند. در مقابل محلول های احیاء زیر سطح شامل بسیاری از محلول های گرمابی و آب برخی از  چاهها یی که دارای آهن فروی محلول است.

ذخایر رسوبی که بزرگترین و مهم ترین ذخایر آهن را تشکیل می دهند،  رسوباتی شیمیایی به شمار می آیند.  بیشتر آنها از لایه های نازک متناوب غنی از آهن و غنی از سیلیس تشکیل شده و به همین علت سازند آهن نواری در آمریکای شمالی تاکونیت، در برزیل ایتابریت، در استرالیا جاسپیلیت و در آفریقای جنوبی سنگ آهن نواری خوانده می شود. لایه های غنی از آهن سازند آهن نواری دارای اکسیدهای آهن، سولفیدها، کربنات ها یا سیلیکاتها و لایه های غنی از سیلیس به طور معمول بیشتر از کوارتز موسوم به چرت تشکیل شده است.

  دو نوع اصلی ذخایر سازند آهن نواری وجود دارد. ذخایر آهن نواری نوع آلگوما ضخامت چند ده متری داشته و گسترش جانبی آنها نیز به چند کیلومتر می رسد. این نوع  ذخایر با سنگ های آتشفشانی رابطه نزدیکی داشته و کاملا در مکانهایی تشکیل شده اند که چشمه های داغ آتشفشانی محلولهای گرمابی غنی از آهن را درون حوضه های رسوبی آزاد کرده اند. سازند آهن نواری نوع آلگوما در تماکامی واستیپ راک در منطقه آلگومای اونتاریو در کانادا و در آفریقای جنوبی استخراج نشده اند.

 آهن در ذخایر گرمابی و ماگمایی نیز یافت می شود. مهمترین ذخایر گرمابی که به نام  ذخایر متاسوماتیک مجاورتی شده اند، در محل سطح تماس بین توده های نفوذی آذرین و سنگ دیواره آهکی یافت می شود.

این ذخایر جایی تشکیل می شوند که محلولهای گرمابی حاوی آهن حل شده از توده نفوذی به درون سنگ آهک جریان پیدا کرده و باعث رسوبگذاری کانی های آهن شوند. منشا برخی از محلولهای گرمابی، ماگمایی است. اما برخی دیگر به سادگی آبهای جوی گرم شده ای هستند که از میان توده نفوذی چرخش کرده و آهن موجود در آن را حل کرده اند. ذخایر ماگمایی آهن در اثر جدایش یک مذاب اکسید آهنی از ماگماهای سیلیکاتی به وجود آمده اند. این مذاب ها ظاهراً از دو نوع ماگمای مشخص یعنی ماگماهای ریولیتی و آنورتوزیتی  منشاء گرفته اند.

 بیشتر ذخایر با ماگماهای ریولیتی همراه است. مانند ذخیره عظیم کیرونا در سوئد .آهن در ماگمای ریولیتی عنصر فراوانی نیست و تشکیل یک ماگمای نامیژاک غنی از آهن ظاهرا مستلزم وجود شرایط به شدت اکسید کننده مانند شرایطی دارد که در اثر آلودگی یک ماگما بوسیله آبهای جوی به وجود می آید.

 افزون بر آن برای صعود ماگمای اکسید آهن به سطح احتمالا به وجود مقدار زیاد گاز نیاز خواهد بود. اگر انواع دیگر ذخایر آهن هم وجود دارد اما این ذخایر در عرصه جهانی اهمیت ندارند.

 برای مثال مگنتیت در مقابل هوازدگی مقاوم بوده و از اکثر کانی های سیلیکاتی سنگین تر است. بنابراین می تواند در ذخایر متمرکز شده و سواحل ماسه را در جهان بوجود آورد.

آهن همچنین در خاکهای لاتریتی نیز جمع می شود. این گونه خاکها در شمال شرق تگزاس استخراج شده است . جدول شماره 1 انواع کانسارهای آهن،  شكل و عیار معدنکاری آنها را نشان  می دهد.

انوع کانسارها

شکل کانسار

کانی های اقتصادی

عیار معدنکاری

1.کانسارهای نواری

لایه ای

هماتیت, مگنتیت,

پیریت, سیدریت

25%-50%  Fe

2.کانسارهای االیتی

 

لایه ای

هماتیت, سیدریت,

شاموزیت

23%-40%  Fe

3.اسکارن

لایه ای و

 عدسی نامنظم

مگنتیت, هماتیت

30%-40%  Fe

4.ماگمائی

عدسی

مگنتیت, هماتیت

30%-70%  Fe

5.گرمابی جانشینی

عدسی و

توده ای نامنظم

سیدریت

30%-40%  Fe

6.لاتریت

لایه ای

هماتیت, گوتیت

52%         Fe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 نوشته شده توسط امیر حسین دهقانی در یکشنبه هفتم خرداد ۱۳۹۱ و ساعت 8:13 

  

مطالب پيشين

:: منشا سنگهای قیمتی
:: پرلیت، کاربردها و ذخایر
:: GIS چیست؟
:: کلیات قانون نظام مهندسی معدن
:: مراحل ثبت معدن
:: طلا، ویژگیها و انواع کانیها
:: شیل
:: بازالت، ویژگیها و کاربردها
:: باریت، ویژگیها-نحوه تشکیل و کاربردها
:: ذخایر سنگ آهن
::

درباره
با سلام
این وبلاگ در زمینه مسایل مربوط به مهندسی معدن و زمین شناسی طراحی گردیده است.


جستجو


     

 

 

Powered By blogfa.com Copyright © 2009 by kansarshenasan
Design By : wWw.Theme-Designer.Com


قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب پرشین بلاگ

قالب میهن بلاگ

قالب جوان بلاگ

قالب ایران بلاگ

قالب رویا بلاگ

قالب پرشین بلاگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

تم دیزاینر